تبلیغات
انتظارعــــــاشــورا - بیانات زیبای مقام معظم رهبری ...

انتظارعــــــاشــورا
 
لبـــــیک یــــا حـــــــــــسیــن

بسم الله الرحمن الرحیم

در میان خصلتهای نكوهیده كه سلامت جان و راحت زندگی را با خطر و مانع مواجه می سازند، تكبر از پرآفت ترین آنهاست.خود برتربینی و سركشی برخاسته از آن، چه بسیار حقیقتها را ناشناخته،و چه راههای فضیلت را ناپیموده می گذارد،و چه كینه ها و خصومتهای نابحق و چه زشتیها و ناهنجاریها كه پدیدمی آورد.آری تكبر،حجاب حقیقت، و خار راه فضیلت،و دشمن صفا و صداقت، و انگیزه ی دشمنی و شرارت است. آحاد و جامعه های بشری از آغاز عمر خود تاكنون،ضایعات بی شماری را از كبر و خودپسندی اقوام و افراد، سركشی ها و تعصبات ناشی از آن، تحمل كرده اند و می كنند.

عبادات اسلامی و بیش از همه نماز،برای زدودن این آفت از جان آدمیان، ازجمله درمانهای مؤثر و كارآمد می باشند.

نماز،آنگاه كه با حال و حضور و آداب، گزارده شود روح آدمی را به نیازمندی ذاتی وی آشنا می سازد،و ریشه ی كبر و تفاخر و جبروت موهوم را در درون او می سوزاند.خشوع در برابر پروردگار،نور بصیرت را بر دل او می تاباند و سایه ی وهم آلود خود بزرگ بینی را از آن می زداید:

فرض الله الایمان تطهیرا من الشرك و الصلاة تنزیها من الكبر.

چه نیكوست به سخن پیشوای پرهیزكاران و امیر مؤمنان علیه السلام گوش فرا دهیم و ستایش نماز را در سالی كه مزین به نام والای اوست،از بیان ستوده ی او بشنویم.در نهج البلاغه چنین آمده است:

و عن ذلك ما حرس الله عباده المؤمنین بالصلوات و الزكوات و مجاهدة الصیام فی الایام المفروضات،تسكینا لاطرافهم و تخشیعا لابصارهم و تذلیلا لنفوسهم و تخفیضا لقلوبهم واذهابا للخیلاء عنهم.. یعنی:

خداوند بندگان مؤمن را با نمازها و زكاتها وروزه های دشوار از كبر و خودبینی محافظت و حراست می كند، به پیكر آنان آرامش می بخشد، به دیدگان آنان فروتنی می دهد، نفس آنان را رام می سازد،دلهای آنان را افتادگی می آموزد، و خودپسندی را از آنان دور می كند.

در كشور اسلامی ما همه آحاد مردم،بویژه بلندپایگان علمی و اجتماعی و مالی، به این خصوصیات نیازمندند.بلای طغیان و تجاوز و زورگویی و زیاده طلبی و تحقیر دیگران، و نادیده گرفتن حق صاحبان حق، امروزه بزرگترین آفت جوامع بشری و جامعه ی جهانی است و علاج این همه،در این بیان والای علوی علیه السلام است.

توجه به این واقعیتها، نقش برجسته ی نماز و نیایش را در چشم اهل بصیرت و انصاف آشكار می سازد و اهتمام به ترویج و تعریف این فریضه ی پر راز و رمز را، بر دوش آگاهان جامعه می نهد.

اینجانب ضمن سپاسگزاری از شما كه به كار نماز و معرفی و اقامه ی آن پرداخته اید،بار دیگر بر توصیه هایی كه در پیامهای گذشته كرده ام تاكید می ورزم،نسل جوان و نیك نهاد كشور را به قدردانی از فرصت نماز كه فرصت شكفتگی معنوی و پالایش روحی است فرا می خوانم، به مسئولان فرهنگی و رسانه ای و همه مبلغان دینی اهمیت ترویج این فریضه و نقش بی همتای آن در پرورش فضیلتها و زدودن فسادها را یادآور می شوم، و از همه ی خدمتگزاران این راه،و دلسوزان امر نماز كه با قلم و بیان و مال و آبرو و حضور خود، به اقامه ی نماز كمك می كنند صمیمانه تشكر می كنم. امید است همگی مشمول رحمت الهی و دعای حضرت بقیة الله ارواحنا فداه باشید.

و السلام علیكم و رحمة الله.


پیام رهبر معظم انقلاب در مراسم افتتاح دهمین اجلاس سراسری نماز ۲۲/۶/۱۳۷۹ ،

طبقه بندی: ✔ ولایـــت و رهــــبری،  ✔ قــرآن کــتــاب هـدایــت،  ✔ نــماز و آثــار آن، 
برچسب ها: سید علی خامنه ای،  
دنبالک ها: ☂ چتر حجـــــــابــــــ ☂،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1391/12/22 توسط فـــاطمه احــــمدی
تمامی حقوق مطالب برای انتظارعــــــاشــورا محفوظ می باشد